Friday, 13 December 2024

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA

A+ R A-

Aktualności

PLAN KOLĘDY

 

  

Plan odwiedzin duszpasterskich w 2024/2025 roku

ROK 2024


1.12 niedziela   - godz. 13.00    ul. Kusocińskiego, Lipowa 69 B, ul. Chrószcza


7.12 sobota       - godz. 9.00       ul. Sikorskiego (parzyste)


8.12 niedziela    - godz. 13.00    ul. Lipowa


14.12 sobota       - godz. 9.00      ul. Sikorskiego (nieparzyste), ul. Dobra


15.12 niedziela  - godz. 13.00    ul. Krzyżkowicka (nieparzyste)


21.12 sobota       - godz. 9.00      ul. Długosza


22.12 niedziela  - godz. 13.00    ul. Krzyżkowicka (parzyste)


27.12 piątek       - godz. 9.00      ul. Jesionowa, ul. Gajowa


28.12 sobota      - godz. 9.00       ul. Wodna


29.12 niedziela  - godz. 13.00    ul. Kalwaryjska

 

ROK 2025


4.01. sobota        - godz. 10.00    Kolęda dodatkowa

 

Kolęda rozpocznie się od końcowych numerów danej ulicy

 



Wiadomości


Wsparcie parafii

 Jeżeli ktoś ma możliwość i los parafii nie jest mu obojętny to może przekazać ofiarę na bieżące utrzymanie parafii do skarbonki w przedsionku kościoła lub przelewem na konto parafialne.

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA

Santander Bank Polska S.A. 54 1090 2590 0000 0001 2299 8905

Bardzo dziękuję za zrozumienie i za Państwa ofiarność. W/w ofiary (na cele kultu religijnego) można sobie odliczyć od zeznania podatkowego.


 
Abp Adrian Galbas Słowo do wiernych 04 11 2024

Abp Adrian Galbas prośba o pomoc dla powodzian

KOMUNIKAT

DOTYCZĄCY DZIAŁALNOŚCI BRACTWA ŚWIĘTEGO PIUSA X
NA TERENIE ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Odnośnie do działalności Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX)
na terenie archidiecezji katowickiej informuję, iż na podstawie aktualnych wytycznych Stolicy Apostolskiej status tegoż Bractwa w Kościele jest kanonicznie nieuregulowany.

Przypominam, że:

  1. 21 stycznia 2009 roku papież Benedykt XVI – w nadziei na osiągniecie przez Bractwo pełnej jedności z Kościołem – uwolnił od zaciągniętej ekskomuniki ówczesnego przełożonego Bractwa oraz trzech innych biskupów wyświęconych bez zgodyStolicy Apostolskiej.
  2. W Roku Miłosierdzia, tj. od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku, papież Franciszek udzielił kapłanom Bractwa jurysdykcji do ważnego słuchania spowiedzi i rozgrzeszania, a następnie, w liście apostolskim Misericordia
    et misera
    z 20 listopada 2016 roku, podjął decyzję o wydłużeniu tej możliwości poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień w tym względzie (por. tamże, n. 12).
  3. W liście apostolskim Traditionis custodes z 16 lipca 2021 roku papież Franciszek określił zasady sprawowania liturgii rzymskiej sprzed 1970 roku, wskazując m.in., iż „do zadań biskupa diecezjalnego jako moderatora, promotora i stróża całego życia liturgicznego w powierzonym mu Kościele partykularnym należy regulowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji. Dlatego do jego wyłącznej kompetencji należy zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego
    z 1962 r., z zastosowaniem się do wytycznych Stolicy Apostolskiej” (art. 2).
    W dokumencie tym określono również inne szczególne zadania biskupa, a także powinności prezbitera korzystającegoz niektórych dawnych form liturgii rzymskiej (por. art. 3‒5). Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w dokumencie z 4 grudnia 2021 roku podała dalsze wyjaśnienia
    i szczegółowe wskazania w tym względzie.

Opierając się na wyżej wymienionych podstawach prawnych, należy wskazać,
iż kapłani Bractwa – działając na terenie diecezji bez zezwolenia Biskupa miejsca – sprawują Mszę świętą ważnie, ale niegodziwie, gdyż czynią to poza ramami dyscypliny kościelnej. Dlatego wszystkim wiernym, którzy są duchowo przywiązani do Mszy świętej według dawnej formy liturgii rzymskiej (czyli do tzw. Mszy trydenckiej), usilnie zalecam uczestnictwo w Mszy świętej w zaaprobowanych i wyznaczonych do tego miejscach, tj.:

  • w kościele pw. świętych Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie –
    w I i III niedzielę miesiąca o godz. 17:30;
  • w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Rybniku – w II niedzielę miesiąca
    o godz. 14:00;
  • w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach – w II i IV niedzielę miesiąca
    o godz. 17:30;
  • w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim – w IV niedzielę miesiąca o godz. 13:00.

Zapewniam, iż we wskazanych lokalizacjach Msza święta wg dawnej formy liturgii rzymskiej jest sprawowana z zachowaniem przepisów kościelnych, w jedności z Ojcem Świętym oraz Biskupem miejsca.

Zgodnie z postanowieniami zawartymi w liście apostolskim Misericordia
et misera
z 20 listopada 2016 roku kapłani Bractwa ważnie słuchają spowiedzi
i udzielają rozgrzeszenia.

Z modlitwą o dar jedności w Kościele katolickim oraz pasterskim błogosławieństwem,

ks. Tomasz Wojtal

Kanclerz
Kurii Metropolitalnej

† Adrian Józef Galbas SAC

Arcybiskup
Metropolita Katowicki

Katowice, 3 września 2024 roku,
we wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

VH V-12/24



Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Warszawa, 12 czerwca 2024 roku

             Za zgodność:

Bp Marek G. Marczak

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski




 

Informujemy o rozpoczynających się nowych projektach przygotowanych przez

Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej.

Wszelkie informacje znajdują się pod linkiem tutaj

 


 Stanowisko Rady 2022 1Stanowisko Rady 2022 2Stanowisko Rady 2022 3

Stanowisko Rady 2022 4



 
 
 
 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

8.12.2024 – 2 Niedziela Adwentu

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N. M. Panny

 


    

     Wybrana przez Boga na Matkę Jezusa Chrystusa, zachowana od grzechu — Niepokalana — jest nowym stworzeniem, Matką odrodzonej ludzkości. Ubogacona tak wielkimi darami wstawia się za nami u Syna i budzi nadzieję zwycięstwa nad grzechem, abyśmy wszyscy stali się święci i nieskalni mocą Chrystusa. Tę moc daje nam Chrystus swą obecnością w tej Eucharystii. Tę nadzieję daje nam Chrystus, ukazując wzór swej Niepokalanej Matki. Grzech pierwszych rodziców skalał całą ludzkość — jesteśmy grzeszni. W poczuciu bezsilności i winy prośmy Boga, by nam przebaczył i uczynił nas świętymi.

  • Dziś (II Niedziela Adwentu) Uroczystość Niepokalanego Poczęcia N. M. Panny. Po Mszy św. porannej dla chętnych Godzina Łaski. Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby Naszej parafii, a przed kościołem odbędzie się zbiórka na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
  • Bóg zapłać za ofiary złożone na konto parafialne oraz osobiście w kancelarii.
  • Dziś kolęda na ul. Lipowa od godz. 13.00.
  • Kolęda 14.XII ul. Sikorskiego (nieparzyste), ul. Dobra o godz. 9.00, a 15.XII od godz. 13.00 ul. Krzyżkowicka (nieparzyste). Kolęda rozpocznie się od końcowych numerów ulicy.
  • W piątek o godz. 16.30 spowiedź dla młodzieży, potem Msza św. młodzieżowa dla nich a po Niej spotkanie formacyjne dla kandydatów do Bierzmowania.
  • Również w piątek od godz. 8.00 obchód chorych i starszych wiekiem parafian. Zgłoszenia do poniedziałku 9.XII.
  • W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby Naszej parafii.
  • Roraty w poniedziałek, środę czwartek, piątek o godz. 17.00
  • W sobotę 14 i niedzielę 15 grudnia będzie można nabyć ciastka upieczone przez rodziców Naszych ministrantów. Ofiary za nie złożone będą przeznaczone na feryjny wyjazd ministrantów.
  • Ofiary złożone przy okazji kolędy przeznaczone będą na spłatę eko – groszku na ogrzewanie kościoła, salki
    i probostwa oraz na cele funkcjonowania parafii. Bóg zapłać.
  • Do nabycia są poświęcone opłatki w cenie 8 złotych. Ofiary złożone przy ich zakupie przeznaczone będą na cele charytatywne parafii.
  • Termin kolęd znajduje się na stronie internetowej parafii i w gablotce parafialnej.  
  • W sobotę, na godz. 10.00 zapraszam dziewczyny na spotkanie Dzieci Maryi.
  • Do nabycia jest Gość Niedzielny cena 10 zł., Mały Gość Niedzielny cena 7 zł.
  • Przyjmowane są intencje na rok 2025. W ramach urzędowania kancelarii. Proszę by nie odkładać rezerwacji Mszy św. na tzw. „Ostatni Moment”, zwłaszcza tych związanych z rocznicami lub jubileuszami.
  • Wolne intencje w roku 2024

            Grudzień    10,23,26         

 PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA
Santander Bank Polska S.A. 54 1090 2590 0000 0001 2299 8905.

Ofiary składane na konto bankowe parafii (na cele kultu religijnego) można sobie odliczyć od zeznania podatkowego.

     W ten adwentowy czas przypomnieliśmy sobie wielkie Boże obietnice jakie Bóg złożył całej ludzkości w osobie Niepokalanej. Ufając mocno Bogu i patrząc na wzór Maryi mamy nadzieję, że otrzymamy obiecane dary i staniemy się podobni do Chrystusa, który pokonał grzech. Z tą nadzieją i błogosławieństwem Boga kończymy tę Mszę św. i idziemy do naszych domów.

inserted by tekel


 

Wolne intencje mszalne w 2025 r.

Styczeń:               1,3,4,5,6,8,15,16,17,19,21,24,25,27,28.

Luty:                     2,3,4,5,6,8,10,11,18,19,20,24,25,26,27,28.

Marzec:                1,2,4,5,9,11,13,15,17,20,25,26,27,30.

Kwiecień:             1,2,6,7,8,9,14,15,22,24,29,30.

Maj:                       1,2,5,6,7,8,13,17,18,19,20,23,25,27,29.

Czerwiec:             1,2,3,4,6,8,9,11,12,14,17,18,25,28,29,30.

Lipiec:                   1,2,4,6,8,9,10,11,13,14,15,20,21,23,24,26,27,29,30,31.

Sierpień:               1,2,6,8,9,10,12,14,15,17,20,21,22,26,28,29,31.

Wrzesień:             1,2,3,7,8,9,12,14,15,18,19,21,25,26,28,30.

Październik:        1,2,3,4,8,9,14,15,17,20,24,28,29,230,31.

Listopad:              1,4,9,11,16,17,23,24,25,26,27.

Grudzień:            1,3,4,8,9,10,11,12,18,19,21,22,23,25,26,27,28,30.